Yılmak Logo
 

KURUMSAL / HAKKIMIZDA

Türkiye özellikle 1990'lı yıllardan itibaren gerçek üretim ve gerekse de ihracat alanında makine sektöründe hızlı bir gelişim gösteriyor. Başlangıcı 1950'li yıllara dayanan makine sanayinin katma değer performansı diğer imalat sanayi sektörlerine göre bugün çok daha başarılı. 1950 yılında ilk büyük ölçekli sanayi yatırımı yüzde yüz devlet eliyle gerçekleştirilen makine sektörüne bugün sahip oldu ivmeyi, 1960'lı yıllarda kurulan özel sermayeli firmalar kazandırdı Türk makine sanayinde bugün kamu kuruluşları büyük ölçüde yerini özel sektör firmalarına bıraktı.

Her geçen yıl gerek üretim gerek ihracatta daha büyük adımlar atan makine sektöründe 1995-2000 yılları arasındaki imalat artışı yıllık ortalama yüzde 15 düzeyinde gerçekleşti. Dünyanın gelişmiş ülkeleriyle benzer yapıda olan Türk Makine Sektörü, nitelikli işgücü ve gelişmiş mühendislik becerileriyle makine imalatçılarının uluslararası pazarlarda rekatbet şansını artırıyor. Türk Makine Sanayii'nin sektörde artık marka haline gelmiş ve kökleri sanayi devrimine kadar dayanan gelişmiş batı ülkeleriyle rekatbe edebilir hale gelmesinde Türk Ekonomisindeki libaralleşme çabalarının da etkisi olduğu bilinen bir gerçek. Gerek Dünya makine imalatı sektörünün büyük oyuncuları olan Almanya, İtalya Fransa ve İngiltere'nin AB üyesi olması, gerekse AB'nin gelişmiş endüstri ülkelerini barındırması yatırım malları üreten makine imalatı sektörü için AB'yi vazgeçilmez bir pazar kılıyor.

Günümüzde Türk Makine İmalat Sanayi'nin yüz akı olmayı başarmış isimlerinde biri de Yılmak Makine Sanayi A.Ş 1999 yılında Tekstik ve konfeksiyon sektörlerinin ihtiyacı olan yıkama ve boyama ünitelerini dizayn etmek ve üretmek amacıyla kurulan Yılmak Makine, dinamik ve yenilikçi yapısıyla kısa sürede büyük başarılar kazandı.

Yılmak Makine genç yaşına rağmen, bağlı bulunduğu Yılteks grubun 40 yıllık bilgi ve tecrübesini arkasına alarak üretim yapıyor.

1968 yılında laundry hizmetleri vermek amacıyla kurulan Yılteks, Türkiye'nin sanayileşme çabalarının da en yakın tanıklarından biri oldu. Gelişen Türkiye'nin sanayileşme çabalarının da en yakın tanıklarından biri oldu. Gelişen Türkiye ile birlikte kendini sürekli yenileyen Yılteks günümüzde parça yıkama, parça boyama konfeksiyon ve blue jean üretimi yapar hale geldi. Ayrıca sektöründe pek çok ilk'e de imza attı. İlk parça boyama ve ilk indigo jeans yıkama Yılteks'in başarılarından sadece iki olarak dikkat çekiyor. Yılteks grub günümüzde teknoloji odaklı üretim ve hizmet anlayışla, dünyada gelişen trendlerin en yakın takipçisi durumunda. Gruba bağlı olarak toplam kapalı alanı 30 bin m2 olan İstanbul Güneşli ve Çorluda olmak üzere toplam iki fabrikada 1000'in üzerinde kişiye istihdam sağlanıyor. Yılteks Şirketler Topluluğu bünyesinde bugün Yılteks boyama, Yılteks yıkama, Yılteks Konfeksiyon ve Yılmak Makine olmak üzere dört şirket bulunuyor.

İşte sektöründe böylesine geniş bir tecrübeye sahip Yılteks Grup deneyimi Yılmak Makineyi, genç yaşında zirveye taşıdı Başlangıçta grubun ihtiyaç duyduğu makineleri üretmeyi hedefleyen Yılmak Makine, zaman içersinde edindiği deneyim ve tecrübelerle bugün sektöründe ülkemizin en büyük ve dünyanın da sayılı firmalarından biri haline gelmeyi başardı. Yılmak bünyesinde bugün; Parç yıkama, parça boyama, mini laboratuar santrafuj kurutma, rodea sant blast, boyama robotları ve kurutma makineleri dünya standartlarında üretiliyor.

Yılmak genç, dinamik ve her biri kendi alanında uzman bir kadro öncülüğünde daha gelişmiş ve daha mutlu bir Türkiye için çalışıyor. Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak, tam zamanında ve sıfır hata ile üretim yapmayı hedefleyen Yılmak , böylece Türkiye'nin ve tüm dünyada hitap ettiği seçkin firmaların ortak kazancını hedefliyor. Bugün kalitesi ve kurumsal kimliğiyle tüm dünyada kabul gören bir isim olmayı başaran Yılmak, sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yılmak Makine, İstanbul Güneşli ve Çorludaki modern tesislerinde parça yıkamas ve boyamam makinlerini kendi üretim hatlarında üretebiliyor. Yılmak, Grubun amiral gemisi Yılteks Yıkamanın verdiği bilgi ve tecrübe desteği ile sektörün ihtiyacı olan makineleri üretmede kısa zamanda büyük başarılar kazandı. Yılmakbu süreçte 100 ün üzerinde makina ve yıkama-boyama hattı üretti ve bu makineler yılteksin bünyesinde kullanıma sunuldu. Yıkama ve Boyama makinelerinde kazan kapasitesi olarak 5000 litreye ulaşan Yılmak, santrufüjlu kurutma, rodeo boyama gibi yüksek teknoloji ve hassasiyet isteyen makineleri de başarıyla üretti.

Yılmak'ın diğer makine üreticilerinden ayıran en belirgin özellik üretimini yaptığı makinaları gruba bağlı fabrikalarda kullanıma sunması ve bu yapıyo kullanarak ürettiği makinaları devamlı gelişmesi oldu. Yılmak'ın ürettiği tüm makineler, alanında otorite kabul edilen Avrupa ülkeleri ile aynı kalitede sandartları ile üretiliyor. Yılmak üretimde kullandığı çelik hammaddesi Almayan'dan ithal ederek kaliteyi şansa bırakmıyor. Yılmak kalite politikası kaliteden asla taviz vermeyen, sürekli yenilenen bir yapıda ve koşulsuz müşteri memnuniyeti odaklıdır

GÜnden güne gelişen dünya çapındaki müşteri portföyü, Yılmak'ın önüne yeni ve daha büyük hedefler koymasını sağlıyor. Kalite çıtası sürekli yükselen Yılmak, AB ülkelerinden Fas'a, 30' un üzerinde ülkeye ihracat yapıyor. Ve yaptığı ihracatla da Türkiye ekonomisine katma değer sağlıyor.

Ülkemize kazandırdığı katma değerin yanısıra uluslar arası pazarlarda kaliteden taviz vermeyen yapısıyla adından söz ettiren Yılmak Makine, değişen dünya konjontüründe sektörünün lideri ve Türkiye'nin gururu olmayı sürdürecektir.